Haberler

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’ne Büyük İlgi

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali on altıncı yılında İzmirlilerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Film gösterimleri Fransız Kültür Merkezi, Alsancak Kültür Merkezi ve üniversiteler olmak üzere şehrin farklı birçok noktasında ücretsiz olarak sürüyor.

izmirfest12

Festival boyunca filmleri gösterilen yönetmenler, film gösterimlerinin ardından izleyicilerin sorularını cevaplıyorlar. Ayrıca yapılan söyleşi ve atölye çalışmalarıyla da sinemaseverler bir araya geliyor. Diğer yandan Altın Kedi Ödülleri için yarışan filmleri salonlarda izleyen jüri, değerlendirmelerini sürdürüyor.

izmirfest11

Festivalin jüri üyesi oyuncu Vildan Atasever, İzmirli sevenleriyle bir araya gelerek kendisiyle ilgili merak edilen soruları cevapladı. Sinema ve dizi sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Son zamanlarda göçmenlerle ilgili yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Atasever, “İnsanlar ülkelerinden zorla sürgün ediliyor, yaşayacak yerleri yok, hangi kapıya gitseler bir sıkıntıyla karşılaşıyorlar ve gerekli alt yapı sağlanmıyor. Çok zor durumdalar. Ben dünyanın yaşadığı bu sorunun filme aktarılmasını isterim. Sahile vuran bebeğin görüntüsü beni çok etkiledi, uzun süre etkisinde kaldım. Sinema ölümsüz. Bu hikayeleri anlatmalıyız. Bir film bir insanın hayatını, düşüncesini değiştirebiliyor, vicdan oluşturabiliyor. Dünyanın sıkıntılarını anlatan filmler olmalı ve tarihe kalmalı” dedi.

izmirfest13

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Kerem Kaban, Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Sinemada ses estetiği ve sesin ontolojisi’ adlı atölye çalışması yaptı. Festival kapsamında konuyla ilgili sinemacılarla bir araya gelen Kaban, ses ve sesin kullanımıyla ilgili açıklamalar yaparak örnekler üzerinden bir sunum yaptı. Sesin çok geniş bir alan olduğunu ve Türkiye Sineması’nda bu alanda pek çok sorun yaşandığını ifade eden Kaban, “Ses çok geniş bir alan. ‘Ses geliyor’ , tamam devam ediyoruz. Ama maalesef o kadar değil. Bizde böyle bir sorun var. Sette ses operatörünün dediği olur. ‘Herkes sesi kessin’ dediği zaman herkes sesi keser. Yönetmen bir tek ona uyar. Böyle bir gücü vardır” sözleriyle sinemada sesin pek çok şeyin temeli olduğuna dikkat çekti.

izmirfest14

Festivalde dağıtılacak ödüller, 21 Kasım Cumartesi günü Fuar’da yapılacak olan törenle sahiplerini bulacak. Festival, film gösterimleri ve etkinliklerle 22 Kasım Pazar gününe kadar sürecek.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Ebruli Yeşilcam Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor!

Sonraki yazı

Alizée Lafon'dan Film Kitleri