Haberler

Yeşim Ustaoğlu Filmleri Fransa’da

Fransa’nın Cannes’dan sonraki en prestijli film festivali sayılan La Rochelle, bu yıl Keşif bölümünü son dönem Türkiye sinemasına ve Yeşim Ustaoğlu filmlerine ayırıyor. 1-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek festivalde Ustaoğlu’nun Bulutları Beklerken, Sırtlarındaki Hayat, Pandora’nın Kutusu ve Araf adlı filmleri gösterilecek.

Yesim Ustaoglu

1-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek festivalde, Ustaoğlu’nun 2004’te çektiği Bulutları Beklerken filmi ve Sırtlarındaki Hayat belgeselinin yanı sıra, San Sebastian Film Festivali’nde Altın İstiridye (En İyi Film) ve Gümüş İstiridye (En İyi Kadın Oyuncu – Tsilla Chelton) başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok festivalden ödül alan Pandora’nın Kutusu (2008) ve Abu Dhabi, Split Mediterranean film festivallerinde “En İyi Film”, Moskova, Tokyo, Pune festivallerinden de “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında ödüller toplamış “Araf” adlı filmleri gösterilecek. Ustaoğlu da filmleriyle birlikte La Rochelle Uluslararası Film Festivali’nin konuğu olarak Fransa’ya gidecek ve filmleri üzerine bir sohbete katılacak.

Araf

Araf

“Tereddüt” geliyor!

Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Tereddüt’ün vizyon tarihi ise çok yakında açıklanacak. Ustaoğlu’nun senaryosunu yazdığı ve yönettiği film, bir Karadeniz kasabasında yolları kesişen aynı ama farklı iki genç kadının birbirlerine çarpan ve dönüşen hayatlarını konu alıyor. Başrollerinde Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık’ı izleyeceğimiz Tereddüt; Yeşim Ustaoğlu, Titus Kreyenberg, Marianne Slot, Klaudia Smieja ve Eliza Oczkowskaortak yapımcılığında gerçekleşti.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Bulutları Beklerken

Bulutları Beklerken

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Nuri Bilge Ceylan ve Deniz Gamze Ergüven'e Oscar Akademisi'nden Davetiye

Sonraki yazı

Dizileriyle de Ses Getiren Usta Sinemacılar