Haberler

“Yuva” ve VR Filmi “Selyatağı” Venedik’te!

"Yuva" ve VR Filmi "Selyatağı" Venedik'te!

Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği yeni filmi, Yuva dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali’nde yapacak. Yuva’nın dünyasından ilhamla tasarlanan, Deniz Tortum’un yazıp yönettiği Selyatağı VR filmi ise Venice VR’ın Biennale College bölümünde gösterilecek.

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapan ilk filmi Körfez’in ardından, ikinci filmi Yuva da dünya prömiyerini 75. Venedik Film Festivali, Biennale College – Cinema bölümünde yapacak. Yuva, Venedik Bienali çerçevesinde düzenlenen ve bağımsız sinemacıları destekleyen Biennale College – Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri. Anna Maria Aslanoğlu’nun  yapımcısı olduğu Yuva, bu programa Türkiye’den seçilen ilk film.

İlk filmi Körfez ile şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlatan Yeksan, bu kez ormanda yaşayan bir adamı takip ediyor. Çekimleri İğneada’da yapılan Yuva, ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın, şehre geri getirilmeye çalışılırken, doğanın da bu sürece müdahil olmasıyla, evrendeki yerini arayışının hikâyesini anlatıyor. ​

Vr Filmi “Selyatağı” 

Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği Yuvadünyasından ilhamla tasarlanan Deniz Tortum‘un yazıp yönettiği Selyatağı VR filmi ise Venice Virtual Reality / Biennale College bölümünde gösterilecek. İstos film ve Institute of Time işbirliğinde yapılan Selyatağı VR filmi, Venice VR bölümünde yer alan Türkiye’den ilk film.

Yuva

Yönetmen & Senaryo: Emre Yeksan
Oyuncular: Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel, Okan Bozkuş
Görüntü Yönetmeni: Jakub Giza
Kurgu: Selda Taşkın
Sanat Yönetmeni: Osman Özcan
Ses Tasarım: Fatih Rağbet, Eli Haligua
Müzik: Mustafa Avcı
Yapımcı: Anna Maria Aslanoğlu

Selyatağı

Yönetmen & Senaryo & Görüntü Yönetmeni: Deniz Tortum
Sanat Yönetmeni: Osman Özcan
Ses Tasarım: Mustafa Bal (Bal Sound)
Post-prodüksiyon: Ergin Şanal
Yapımcılar: Anna Maria Aslanoğlu, Fırat Sezgin

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz