Özel DosyaSinema Yazıları

2016’nın Merakla Beklenen Filmleri

Sinem Dinçer:

perfetti sconosciuti

  1. Perfetti Sconosciuti (Paolo Genovese)

“Her birimizin üç hayatı var: Biri genel, diğeri özel, üçüncüsüyse ‘gizli’ hayatımız. Gizli hayatımız, bir zamanlar hafızamızın arşivlerinde iyi korunuyorken, bugün artık sim kartlarımızda kayıtlı. Peki bu ufacık kart ya birdenbire konuşmaya başlarsa?”

Kendisini böyle anlatan bir film Perfetti Sconosciuti. Valerio Mastrandrea, Beppe Battison, Edoardo Leo, Alba Rohrwacher, Kasia Smutniak ve Marco Giallini gibi İtalyan sinemasının en çılgın, en güçlü oyuncularıyla bir yemek masasına çağrıldığınızda buna hayır demezsiniz. Hele ki bu masa etrafında dostluk, aşk ve ihanet, yabancılaşma hakkında dönen muhabbetin sizi kahkahalara boğacağından eminseniz, bir kadeh de kendinize alırsınız. Daha ne olsun?

  1. High – Rise (Ben Wheatley)

Oldukça yüksek, ultra modern bir bina… Çarpıcı estetik kadrajlar; rengarenk ve izole hayatların ifadesi bir mimari; toplumsal yabancılaşma; 1975 İngiltere’si ve oyuncu kadrosunda Tom Hiddleston, Sienna Miller, Jeremy Irons, Luke Evans, James Purefoy, Sienna Guillory, Keeley Hawes ve Elisabeth Moss… J.G. Ballard’ın 1975 yılında yazdığı ve filmle aynı adı taşıyan romanından uyarlanan bir proje bu. Fragmanını da gördükten sonra izlememek pek mümkün değil.

  1. Yoga Hosers (Kevin Smith)

Johnny Depp ve kızı Lily Rose Depp ile filmin yönetmen Kevin Smith’in kızı Harley Quinn Smith’in rol aldığı, kızları 15 yaşında yoga takıntılı iki öğrenci olarak izleyeceğimiz bir komedi-korku projesi Yoga Hosers. Çok iyi olacağına dair herhangi bir ışığı olmayan filmin, Depp ve Smith ailelerinin aynı projedeki performanslarını izlemek için iyi bir fırsat olduğuysa ayrı bir gerçek.

  1. Certain Women (Kelly Richardt)

Çünkü çok iyi bir yönetmenin ortak yapımcılık yaptığı, çok yetenekli oyuncuların bir araya geldiği, bu yüzden de öyküsünün gücüne inandıran merak uyandırıcı bir dram Certain Women. Bir Amerikan kasabasında, hayatın yorduğu üç kadının öyküsünü; Kristen Stewart, Michelle Williams, Laura Dern gibi birbirinden başarılı üç oyuncudan hareketle anlatan filmin yönetmeni Kelly Reichardt. Carol (2015), Far From Heaven (2002) gibi önemli filmlerin yönetmenliğini üstlenen Todd Haynes ise, bu projede yapımcı olarak karşımızda.

  1. Janis: Little Girl Blue (Amy Berg, ABD)

Efsane isim Janis Joplin’in kısa yaşam öyküsünü anlatan belgeselin çarpıcı olacağı aşikâr. 1970’te 27 yaşında ölen Joplin’le birlikte o dönemin rock atmosferinden, New York caddelerinden, ilişkilerinden ve en çok Janis’in hayatından geçip gideceğiz.

Bonus:

  • Hello, My Name Is Doris (Michael Showalter)
  • Demolition (Jean-Marc Vallée)
  • Misconduct (Shintaro Shimosawa)
  • Colonia (Florian Gallenberger)
  • Assassin’s Creed (Justin Kurzel)

Yorum yaz