Leviathan (2014) ile Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü alan Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in son filmi olan ve yönetmenin bir önceki filmi gibi Cannes Film Festivali’nden eli boş dönmeyen ve Jüri Özel Ödülü’nü alan Nelyubov, izleyenleri birçok açıdan tatmin ediyor.

Film, hikâyesi itibariyle duygu sömürüsüne oldukça açık olduğu hâlde ne müzikleriyle ne de oyunculuklarıyla böyle bir hataya düşüyor. Sonuçta da ortaya harika bir seyirlik çıkıyor.

Yönetmen, bir aile üzerinden aslında birçok şeyi sorgulamayı başarıyor filminde. Ebeveyn olmak, iş yaşamı/dini inanç ilişkisi, teknolojinin ve sosyal medyanın kullanımının iletişimsizliğe katkısından ziyade verdiği zarar gibi birçok konu inceleniyor filmde.

Yönetmen bütün bu konuları tartışmaya açarken filmin ismiyle oldukça tutarlı bir atmosfer yaratıyor. Mutsuz, ümitsiz ve içi kararmış fertlerden oluşan bir aile tablosu ile filmdeki karanlık, soğuk, kapalı havalar oldukça uyum uyumlu. Filmin sadece senaryosu ve oyunculukları değil, bu anlamda sinematografisi de oldukça başarılı.
Andrey Zvyagintsev, tüm bu açılardan seyircilerini etkilemeyi ve tatmin etmeyi başarıyor.

Deniz Canol

Deniz Canol

1989 yılının Nisan ayında doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde iktisat üzerine tamamladı. Sonrasında kurumsal iş hayatına dahil olduysa da bunun kendisine göre olmadığını çok geç olmadan anladı. Onun için sinema ve edebiyatın hep ayrı bir yeri olmuştur. Kendine ait bir dili olan her türlü esere gözü kulağı açıktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Woody Allen'ın Beklenen Filmi Wonder Wheel'den İlk Fragman Yayımlandı!

Sonraki yazı

2017 Filmekimi İzlenimleri: England is Mine