Haberler

35. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri Sahipleri Belirlendi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 7-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri sahipleri belirlendi.

collage4

7-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali’nde canlandırdığı yuva yıkan ve vamp kadın karakterleriyle “en sevilen kötü kadın” olarak anılan Suzan Avcı‘nın yanı sıra ‘Perihan Abla’ karakteriyle hafızalarda yer eden Perran Kutman, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şeref Gür ve Yeşilçam’ın sesi olarak anılan seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm‘e onur ödülü verilmesi kararlaştırıldı. Sinema Onur Ödülleri, 6 Nisan gecesi yapılacak 35. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

Türk sinemasına bir ömür adayan bu değerli sanatçıları hatırlayacak olursak;

Canlandırdığı yuva yıkan kadın imajıyla ‘en sevilen kötü kadın’ olarak tanınan Suzan Avcı, 1962 yılında Şehvet Uçurumları filmiyle büyük bir üne kavuşmuştu. Muammer Karaca tiyatrosunda oyunculuk kariyerine ilk adımını atan başarılı oyuncu, 400’e yakın filmde oynadı.

Yönetmen Ülkü Erakalın, 1950’li yılların sonlarına doğru başladığı yönetmenlik kariyeri boyunca en üretken yönetmenlerden ve sinemacılarından birisi olmayı başardı. 200’e yakın filme imza atan Erakalın, Duygu Film’de yapımcılık yaptı. Beklenen Şarkı (1971), Yıldızların Altında (1965) ve Çığlık Çığlığa Bir Sevda (2010) gibi filmlere de imzasını attı. Anılarından oluşan dört adet kitabı bulunmaktadır.

Yapımcı Şeref Gür, yıllarca alanında verdiği emeklerle en verimli yapımcılardan biri olmuştur. Yüksek Ticaret Okulu mezunu olduktan sonra Erman Film’de göreve başladı. Aynı şirkette 30 yıl çalıştıktan sonra 1978 yılında Şeref Film’i kurarak kendi filmlerinin yapımcılığını üstlenmeye başladı. 60 yılı aşan çalışma hayatında Lütfi Ö. Akad’dan Atıf Yılmaz’a sayısız yönetmene destek veren Gür, Türk sinemasının en önemli klasiklerinden Vurun Kahpeye’den Vesikalık Yarim‘e birçok önemli filme yapımcı ve yürütücü yapımcı olarak imza attı.

Perran Kutman 1972 yılında Şehvet Kurbanı filmiyle ilk sinema deneyimini yaşadı. Türk Sineması’nın klasikleri arasında sayılan Köyden İndim Şehire (1974), Salak Milyoner (1974) ve Hababam Sınıfı serisinde rol aldı. Çeşitli oyun ve parodilerde Müjdat Gezen’le birlikte çalışan Kutman, seyircinin derin bir bağla özdeşleştiği karakterlerin unutulmaz portrelerini çizdi. 50 yıldır oyunculuğa hizmet eden, sinema ve tiyatronun yalnızca komedi dalında değil karakter oyuncusu olarak da en yetenekli kadın oyuncularından biri olan Kutman, başarısını Perihan Abla, Afet Öğretmen gibi güçlü karakterlerle televizyon ekranında da sürdürdü.

Jeyan Ayral Tözüm, sanat yaşamına babasının teşvikiyle henüz üç yaşındayken başladı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda çok sayıda oyunda rol aldı ve oradan emekli oldu. 60 yılı aşan kariyerinde Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın en sevilen yıldızlarının çok sevdiğimiz filmlerdeki tanıdığımız sesi olarak hafızalarda yer edindi. Tözüm, tiyatro sahnelerinde başladığı oyunculuğu ara vermeden sinema, radyo ve televizyonda da sürdürdü.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Ünlü Portrelere Tarik Mikou Dokunuşu

Sonraki yazı

Naciye Nasıl Kurtulur?: Aaahh Belinda