DramaSinema Odaları

Baisers Volés (1968)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Les Quatre Cents Coups (1959) ile sadece başarılı bir film eleştirmeni değil, aynı zamanda iyi bir yönetmen olduğunu kanıtlayan François Truffuat’nun türler üzerine denemeler yaptığı diğer filmlerinden sonra alter egosu olan Antoine Doinel’e geri dönüş yaptığı ikinci uzun metrajlı filmdir.  Bu iki film arasında yer alan kısa metrajlı Antoine et Colette (1962) ile Antoine Doinel macerasına, Doinel’in gençliğe ilk adımlarına tanıklık edilmiş olsa da Baisers Volés(1968) filminde askerden kovulan Antoine’ın yetişkinlik hayatına ilk adımlarını, bocalamalarını, âşık oluşlarını seyrederiz. 

Serinin ikinci filmi olarak kabul edilen ve ilk filmi kadar ses getiren Baisers Volés; 1968 olaylarına denk gelmesi nedeniyle kısmi politik sahneler içerirken, Truffaut’nun türler sinemasına olan ilgisinden dolayı içerisinde Amerikan motifleri barındırır. Fransız seyircisinin pek aşina olmadığı bu yaklaşımlar ile Antoine Doinel karakteri aykırı fakat insani bir tip olarak beyaz perdeye aktarılır.  

Filmin Künyesi

Yönetmen: François Truffaut 

Oyuncular: Jean-Pierre Léaud, Delphine Seyrig, Claude Jade, Michael Lonsdale  

 

Burcu Keskin

Burcu Keskin

93 yılı Kasım’ında İstanbul’da doğdu. Filmlere olan ilgisinin sadece bir hobi olarak kalmasını istemedi ve lisans eğitimini sinema alanında tamamladı. Öğrencilik hayatı boyunca çeşitli projeler çekti, yönetti ve kurguladı. Şimdilerde bunları profesyonel olarak gerçekleştiriyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Daniel Craig’in Başrolde Olduğu “Knives Out”ın Hakları MRC’ye satıldı

Sonraki yazı

Domicile Conjugal (1970)