Haberler

Blue Blues Band’in Belgeselinden Afiş Geldi

90’lı yılların Türkiye’sinde rock dünyasına damgasını vurmuş Blue Blues Band’ın hikâyesini anlatan ve 21 Nisan’da gösterime girecek olan Blue belgeselinden afiş geldi.

Kerim Çaplı’nın kayıp albümününün de bulunduğu belgesel, İstanbul Film Fesitvali’nde Ulusal Belgesel Yarışması kategorisinde de yarışıyor. Hem dönemlerini hem de kendilerinden sonra gelen müzisyenleri etkilemiş ve kendilerine hayran bırakmış Blue Blues Band’in iki dâhi müzisyeni Yavuz Çetin ile Kerim Çaplı’nın hayatları, müzikal performansları bu belgeselde yer alıyor.

1991 yılında Yavuz Çetin ve Batu Mutlugil ikilisi tarafından kurulan Blue Blues Band, bas gitarda Sunay Özgür ve davulda Kerim Çaplı’nın katılımı ile ortaya çıkmıştı. 90’lı yıllarda pek çok yerde sahne alan grup, hiçbir kayıt yayınlamamasına ve genellikle ‘cover’ parçalar çalmasına rağmen, üstün yetenekleri ve sahne performanslarıyla efsaneleşti. Filmde Blue Blues Band’in diğer üyeleri Batu Mutlugil ve Sunay Özgür‘ün yanı sıra Deniz Arcak, Aylin Aslım, Teoman, Kerim Çaplı‘nın oğlu Ahmet Çaplı, Gür Akad, Tanju Eksek, Volkan Başaran, Melis Danişmend, Batur Yurtsever, Moğollar grubundan Taner Öngür gibi isimler de yer alıyor.

Belgesel için sosyal medyada yardım kampanyası düzenlenmiş; ayrıca elinde arşiv olanlardan görüntü katkısı için çağrıda bulunulmuştu. Fragmanın da yer aldığı daha önceki haber için buraya bakabilirsiniz.

Blue, 21 Nisan tarihinde vizyona girecek.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Polonya'dan Şimdi Seçkisi İstanbul Modern'de

Sonraki yazı

Bu Bir Aşk Hikâyesi Değil, Aşkla İlgili Bir Hikâye: 500 Days of Summer