KomediSinema Odaları

Er ist wieder da (2015)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,67 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

EristWiederDa_afisÖlümünden 70 yıl sonra dünyaya dönerek kendini Berlin’de bulan Adolf Hitler (Oliver Masucci), karşılaştığı yeni dünya düzenine ayak uydurmakta pek zorlanmaz. Almanya, ekonomik durumu ve göçmen sorunlarıyla onun başa geçtiği döneme benzemektedir. Herkes ona, Hitler kılığına girmiş çok başarılı amatör bir komedyen olarak bakar; o ise eski gücüne kavuşma derdine düşer. Çağın imkânlarına hızla ayak uydurur, görsel basından ve sosyal medyadan faydalanır. Filmde Hitler, kendisinin de seçimle başa geldiğini hatırlatır ve Alman halkının yeniden böyle bir liderin peşinden gidebileceğine inanır.

Timur Vermes’in aynı adlı romanından uyarlanan film, göndermeleriyle çok güldüren, aynı zamanda çarpıcı replikleri ve sahneleriyle içinde yaşadığımız dönemi ve geçerli düşünceleri sorgulatan bir kara mizahtır. Yönetmen David Wnendt, filmin çekimleri üzerine The Guardian’a verdiği röportajda “Fikrimiz; günümüzde insanların Hitler’e ve düşüncelerine nasıl tepki vereceğini görmek ve şimdiki zamanda bir şansı olup olmayacağını anlamaktı.” demiş, çıkardığı sonucu da eklemiştir: “Maalesef var!”

Filmin Künyesi

Yönetmen: David Wnendt
Oyuncular: Oliver Masucci, Fabian Busch, Christoph Maria Herbst, Katja Riemann, Lars Rudolph
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Dört Dörtlük Bir Modern Fabl: Zootopia

Sonraki yazı

"Sefiller" BBC Dizisi Oluyor