Özel DosyaSinema Yazıları

Filmekimi 2014 Film Önerileri

one-on-one

1. Il-Dae-Il (One on One, Yön: Kim Ki-Duk, 2014)

Neden İzlenmeli? Eylül ayında yapılan Venedik Film Festivalinde “Venedik Günleri” bölümünün açılış filmi olarak gösterilen Il-Dae-Il, filmleri ile tartışmalar yaratan sıra dışı yönetmenin Güney Kore’ye dair çektiği yirminci uzun metrajlı filmi. Bununla birlikte daha önce yine Filmekimi’nde gösterilen Pieta, Moebius gibi sarsıcı filmlerini de hatırlamak mümkün.

2. Fehér Isten (White God, Yön: Kornél Mundruczó, 2014)

Neden İzlenmeli? Yönetmenin altıncı uzun metrajlı filmi olan Fehér Isten, hayvan-insan ilişkisi üzerinden bir bakış açısı geliştirerek, merkeziyetçi insan düzenini sorunsallaştıran ve bir hayvan devrimini tasavvur eden dikkat çekici bir yapım.

3. Pasolini (Yön: Abel Ferrara, 2014)

Neden İzlenmeli? Yönetmenliğini Abel Ferrara’nın yaptığı, şair, yönetmen ve düşünür Pier Paolo Pasolini’nin hayatını konu alan film, İtalya’nın politika ve sanat dünyasının en çok tartışılan isminin hayatını konu ediniyor. Pasolini’nin 2 Kasım 1975’te öldürülmesi ve günümüze kadar gizemini koruyan bu olayı mercek altına alıyor. Abel Ferrara’nın bu filmi Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yaptı.

4. Mommy (Yön: Xavier Dolan, 2014)

Neden İzlenmeli? Kurgu, müzik, mekân tasarımı, kostüm seçimleriyle, yönetmenliği ve senaryosu kendine ait olan 2014 tarihli Mommy adlı filmi ile genç yönetmen Xavier Dolan, kendi sinemasını geliştirme gayretlerine devam ediyor. Anne-oğul ilişkisi üzerine sözlerini söylemeye devam ettiği bu filmi ile 2014 Cannes Jüri Ödülünü almayı başaran Kanadalı yönetmen, jüri başkanı Jane Campion’ın da övgü dolu sözlerine nail olmuştu.

5. Björk – Biophillia Live (Yön: Nick Fenton, Peter Strickland, 2014) 

Neden İzlenmeli? Müthiş aurası ve ilham veren dehası ile Björk’ün, sevenlerini memnun edecek bu etkinlik filmi onun sekizinci stüdyo albümünün kaydı ve stüdyo çalışmaları esnasında gelişen tüm durumları kaydeden bir konser filmi aynı zamanda. İki yıl devam eden turne etkinliklerinin Londra Alexandra Palace’ta gerçekleştirilen son konserinin muazzam görüntüleri bir ses ve görüntü şöleni vaat ediyor hayranlarına.

6. Levitahan (Yön: Andrey Zvyaginstev, 2014)

Neden İzlenmeli? Thomas Hobbes’un 1651’de yazdığı aynı adlı kitabında Leviathan, mutlak egemen olan iktidar anlamında kullanılır. Başarılı yönetmen Andrey Zvyagintsev filminde Eyüp peygamberin hikâyesinden ilham alarak, bu mutlak güce direnen Kolya adlı bir kasabalının karşı karşıya kaldığı zorlukları gözler önüne seriyor. 2014 Cannes En İyi Senaryo, 2014 Münih Arri En İyi Film ve 2014 Palic En İyi Film Best Film ödüllerini kazanan Leviathan Filmekimi’nde.

7. Amour Fou (Yön:Jessica Hausner, 2014)

Neden İzlenmeli? Amour Fou, eserlerinde romantizmin izlerinin görüldüğü Alman oyun ve novella yazarı Heinrich von Kleist’in, 1811’de Berlin’de bir göl kenarında hayalindeki mutluluğa ulaşamamışın trajedisiyle intihar edişine odaklanıyor. Aşkın farklı şekillerde söylenebileceği çeşitli anlatım yollarından biri de çılgınlık boyutuna varan ölümün aşkı sonsuzlaştırması. Amour Fou bu düşüncenin etrafında geziniyor. Film, dünya prömiyerini Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yapmıştı.

8. Welcome to New York (Yön: Abel Ferrara, 2014)

Neden İzlenmeli? Yönetmenliğini Abel Ferrara’nın yaptığı bu film, Fransız ekonomist ve siyasetçi Dominique Strauss-Kahn’ın 2011’de New York’ta kaldığı otelde bir kadına saldırı ve tecavüz suçu ile başlayan mahkeme ve yargılanma sürecinden esinleniyor. Bay Devereaux’ın muktedir olduğu gücün, onu kendi yıkımına götüren hikayesi Welcome to New York…

Esra Ertan

2 Comments

Yorum yaz