Özel DosyaSinema Yazıları

Filmekimi 2014 Film Önerileri

Ruben Östlund's film Force Majeure

1. Force Majeure (Turist, Yön: Ruben Östlund, 2014)

Neden İzlenmeli? Avuç içi kadar filmografisiyle sinemaseverlerin gönlünü çalan Ruben Östlund, son filmi Turist ile şimdiden bu yılın en çok konuşulanlarının başında geliyor. Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Jüri Özel ödülünü kazanan film İsveçli bir ailenin Fransa’daki kayak tatiline davet ediyor bizleri.

2. Mr. Turner (Yön: Mike Leigh, 2014)

Neden İzlenmeli? İngiliz sinemasının Şirin Baba’sı Mike Leigh yeni filmi Mr. Turner’da ünlü empresyonist ressam J.M.V. Turner’ın hayatının son 25 yılını anlatıyor. Çok geniş bir yaratıcılığa ve tutkusunun peşinden sınırsız koşabilme özelliğine sahip ressam Turner’ı canlandırdığı performansıyla Timothy Spall Cannes’da en iyi erkek oyuncu seçilmişti.

3. En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence, Yön: Roy Andersson, 2014)

Neden İzlenmeli? İsveçli usta yönetmen Roy Andersson 2000’li yıllarda Sånger från andra våningen ve Du levande ile başladığı ‘yaşayanlar’ üçlemesini En duva satt på gren och funderade på tillvaron ile noktalıyor. Yönetmenin bizleri sinemasına uzun aralarla nadiren ettiği daveti reddetmek olmaz.

4. Boyhood (Yön: Richard Linklater, 2014)

Neden İzlenmeli? Sinema tarihinde kolay kolay rastlayamayacağımız çılgın proje Boyhood, perdede tanıklık edilesi bir deneyim sunuyor. Richard Linklater yine bol bol konuşuyor, bize de dinlemek düşüyor.

5. Le Meraviglie  (The Wonders, Yön: Alice Rohrwacher, 2014)

Neden İzlenmeli? İlk gösterimini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Le Meraviglie, İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’in ikinci uzun metraj sinema filmi. Genç yönetmenin sunduğu taze sinema dokusu merak ve iştah uyandırıyor.

6. Amour fou (Yön: Jessica Hausner, 2014)

Neden İzlenmeli? İncelikli sineması ve kendine has huzursuzlandırıcı anlatım diliyle ardında hatırı sayılır bir kitle oluşturan Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner, yeni filmi Amour fou’da daha önce girmediği bir alana, dönem filmine el atıyor.

7. White Bird In a Blizzard (Yön: Gregg Araki, 2014)

Neden İzlenmeli? Filmlerinde büyümenin ve gençliğin karanlık sınırlarında gezinmeyi pek seven Gregg Araki, yeni filmi White Bird in a Blizzard’da da annesi ortalıktan kaybolan 17 yaşındaki bir kızın dünyasına davet ediyor bizi.

8. Miss Julie (Yön: Liv Ullman, 2014)

Neden İzlenmeli? Sinema tarihinin en büyük isimlerinden Liv Ullmann, uzun süre birlikte çalıştığı ve sinema sanatına unutulmaz eserler kazandırdığı, bir dönem sevdiceği ve ebedi dostu Ingmar Bergman’ın küllerini eşelemeye niyetli. Bergman’ın, üzerine toz kondurtmadığı ve hocası bellediği efsanevi oyun yazarı August Strindberg’in meşhur Miss Julie’sini sinemaya uyarlıyor. İngilizce… Colin Farrell’la…

9. Adieu au langage (Goodbye to Languange, Yön: Jean Luc Godard, 2014)

Neden İzlenmeli? Sinema tarihinin en büyük yaratıcıların Jean-Luc Godard, 60 yıldır durmadan üretmeye devam ediyor. En son mahsulü Adieu au langage, usta yönetmenin dinmeyen deneme güdüsünün en taze ve diri örneği.

10. Björk – Biophillia Live (Yön: Nick Fenton, Peter Strickland, 2014) 

Neden İzlenmeli? Jersey Boys izlememek için?

Kaan Denk

2 Comments

Yorum yaz