Özel DosyaSinema Yazıları

Filmekimi 2014 Film Önerileri

mommu dolan

1. Mommy (Yön: Xavier Dolan, 2014)

Xaiver Dolan filmografisinin en yenisi ve birçok otoriteye göre en iyisi..

2. Timbuktu (Yön: Abderrahmane Sissakko, 2014)

Neden İzlenmeli? Tam da bu günlerde.. Şeriat kurallarının toplumu ne hala getirdiğini Afrika sinemasının yaşayan en büyük efsanesi Sissako’nun objektifinden izlemek için..

3. Mr. Turner (Yön: Mike Leigh, 2014)

Neden İzlenmeli? Cannes’dan en iyi oyuncu ödülü ile dönen ve bu rolü için 2 yıl boyunca resim dersleri aşan Timothy Spall için bile izlenmeli. Emeğe saygı

4. Adieu Au Langage (Goodbye to Languange, Yön: Jean Luc Godard, 2014)

Neden İzlenmeli? Neredeyse asırlık çınar diyebileceğimiz Godard’ın son filmi. 83 yaşındaki dehanın parlak zihni, muazzam yaratıcılığı onun hala yenilikçi eserler sunmasını sağlıyor. Elbette ki kaçırılmamamalı..

5. Simindis kundzuli (Corn Island, Yön: George Ovashvilı, 2014)

Neden İzlenmeli? Bizi sanki bir İlyas Salman resitali bekliyor. Sarı Mercedes’ten beri ustanın en iyi performansına hazır mıyız? Hazırız.

6. Levitahan (Yön: Andrey Zvyaginstev, 2014)

Neden İzlenmeli? Andrea Zvyagintsev yeter de artar bile seyrini ilk ona almak için. Bir de üstüne Cannes en iyi senaryo ödülü, devlete tek başına kafa tutan Kolya’nın öyküsünü izlemeyi neredeyse zorunlu kılıyor.

7-Rio, Eu Te Amo (Rio, I Love You, Yön:Vicente Amorim, Guillermo Arriaga,Stephan Elliott, Sang-soo Im, Nadine Labaki, Fernando Meirelles, José Padilha, Carlos Saldanha, Paolo Sorrentino, John Turturro, Andrucha Waddington, César Charlone, 2014)

Neden İzlenmeli? Müthiş oyuncu kadrosunun üstüne bir de müthiş yönetmenler kadrosu.. Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Stephan Elliott, İm Sang-Soo, Nadine Labaki, Fernando Meirelles… Bu kadro ile Rio’nun mahallelerinde bir iki gün geçirmek paha biçilemez olsa gerek.

8. Force Majeure (Tourist, Yön: Ruben Östlund, 2014)

Neden İzlenmeli? 2011 yılındaki Play’deki başarısından sonra Östlund’un sinemasına bir kez daha tanık olmak için..

9. Gerenimo (Yön: Tony Gatlif, 2014)

Neden İzlenmeli? Çok kültürlü, bol karakterli bol müzikli deli dolu bir Fransız filmi. Fatih Akın ve Emir Kusturica filmleri karışımı sıcak havası; sarı, serin ve hüzünlü Ekim günleri ile hoş bir kontrast oluşturacak.

10. Passolini (Yön: Abel Ferrera, 2014)

Neden İzlenmeli? Böyle bir efsanenin hayatının son günlerini kim merak etmez?

Gökhan Kalan

2 Comments

Yorum yaz