Haberler

“Gelecek nesiller için bunu yapmalıyız” Christopher Nolan

Christopher Nolan Gelecek Nesillere Filmlerin Ulaştırılması için Hollywod’a Tavsiyelerde bulunuyor.

“Gelecek nesiller için bunu yapmalıyız”

indir

Geçen yaz aralarında Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Christopher Nolan, J.J. Abrams and Judd Apatow’un da olduğu ünlü Hollywood yönetmenleri, Kodak’ın stoklarında bulunan filmlerin kullanılmasını desteklemek için Hollywood stüdyolarına teşvikte bulunmuşlardı. Ardından, geçen ay Kodak altı büyük Hollywood stüdyosu ile yeni film talepleri anlaşmasını sonuçlandırdığını duyurdu.

Fakat Chripstopher Nolan’a gore filmleri garanti altına alabilmek için daha çok çaba sarfedilmesi gerekiyor.  Kerry Brougher’ın moderatörlüğünü yaptığı Getty Araştırma Enstitüsü’nde konuşan Nolan

“ Film projektörlerine ve baskılarına her zaman ihtiyacımız var” diye belirtiyor.

Nolan’a gore asıl soru dijital ya da normal film olup olmaması değil, her ikisinin de olması. “Eğer seçenek istiyorsanız, filmleri desteklemelisiniz. Üstelik hemen şimdi.”  diyen Nolan, konuşmasının devamında “Yapımcılar film yapım tarzlarını acilen değiştirmeli ve bu konu üzerine daha çok gitmeliler. Seçenekleri olan bir dünyada yaşamak istiyoruz.çünkü gelecek nesiller için bunu yapmalıyız.”

Nolan endüstriyi arşivsel ortam olarak filme güvenmeleri konusunda teşvik etti. “Akademide ya da arşivsel kuruluşlarda stüdyolar için arşivleme ya da saklama standardımız yok. (En azından) Yakın gelecekte belirli bir dijital arşivleme ortamı yok. Eğer olsaydı, on yıllar boyunca test edilmesi gerekirdi.” Kuzey Amerika sinemalarının neredeyse tamamının dijitale geçmiş olmasına rağmen, Nolan 35 mm korumasının sinemalar için hala daha satış unsuru olabileceğinisöyledi ve Interstellar filmini 35mm’de gösteren sinemaların muhteşem bir iş gerçekleştirdiğini belirtti.

 

Erhan Yılmaz

Erhan Yılmaz

Şubat 1988 Kars doğumlu. İstanbul Tic. Üniv. Dış Ticaret bölümü 2012 mezunu. 3 yıldır Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak bir firmada çalışıyor. Raporlama, analiz ve ölçümleme onun işi. İran sinemasını çok seviyor. Yan flüt çalıyor. Şiir okumayı (Orhan Veli ve Cemal Süreya) çok seviyor. Edebiyat ve kitaplarım olmadan yapamayacağımı düşünüyor. Oyuncak araba koleksiyonu var. Psikoloji meraklısı. Kürtçe öğretmenliği dersleri alıyor.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "“Gelecek nesiller için bunu yapmalıyız” Christopher Nolan"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Film Önerileri
Ziyaretçi

Nolan kuşkusuz en beğendiğim yönetmen. Filmlerindeki gibi düşünceleri de anamlı ve önemli. Dikkate alınmalı

wpDiscuz
Önceki yazı

Sanatçı Hayata Karşı | Tuhaf Filmler 12 Mart- 1 Nisan Arası Pera Müzesi'nde!

Sonraki yazı

Elysium (2013)