DramaSinema Odaları

Ida (2013)

Fil'm Hafızası Puanı: 7,75 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

ida_ver2-ida-movie-poster“Bir şeyleri deneyimlemeden onu yapmamanın fedakarlık olduğunu nereden bilebiliriz ki?”

BAFTA ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin 2013 yapımı filmi Ida, 60’lı yıllardan bize   anlatılan bir “köklerine geri dönüş” ve “yeniden keşfediş” hikayesi.

Rahibe olmasına bir adım kala manastır tarafından, yaşayan tek akrabası olan teyzesini ziyaret etmesi salık verilen Anna(Agata Trzebuchowska), farkında olmadan kendi bilinmeyenine doğru yola çıkar aslında. Kızıl Wanda(Agata Kulesza) olarak nam salmış savcı teyzesi ile karşılaştıktan sonra manastırdaki steril hayatından farklı bir dünya olduğunu keşfetmeye başlar. Bu keşfediş önce ismi ve kimliğiyle başlayıp  sonrasında ailesinin mezarını araması ile devam ederken bizi bir yol hikayesinin içine çeker.

İkinci Dünya Savaşı sonrasının izlerinin etkisinden giden hikaye, kısa süresine rağmen ifade etmek istediğini yalın ve kendineözgü biçimiyle anlatmayı başarıyor.İlk profesyonel oyunculuk deneyimlerine şahit  olduğumuz başrol oyuncularının da bu başarıyı oluşturan unsurlardan biri olduğunu belirtmekte fayda var.

Siyah-beyaz ve sabit bir kamerayla çekilen, bakmaya doyulmayan enfes bir sinematografiyle etkisini perçinleyerek izleyicide her karesini durdurup birkaç saniye bakma isteği uyandıran film, 33.İstanbul Film Festivali kapsamında ülkemizde ilk kez gösterilmişti. Filmin Gijon, Varşova, Londra, Toronto film festivallerinden ödüllerinin yanı sıra Polonya’nın Yabancı Dilde En İyi Oscar Aday Adaylığı bulunuyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: pawel pawlikowski
Oyuncular: agata kulesza, agata trzebuchowska, dawid ogrodnik
Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Ida (2013)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
trackback

[…] beş dakika bakma isteği uyandıran cinsten. Üzerine söylenecek şeyleri vakti zamanında şurada söylemiştim. İzlemediyseniz büyülenmeye hazır […]

wpDiscuz
Önceki yazı

Filmekimi'nde Şarap Gibi Bir Sanat Eseri: Mr. Turner

Sonraki yazı

''Gece'' Filminin Afişi Çıktı!