Haberler

İngiliz Kadınların Oy Verebilme Mücadelesi : Suffragette!

görsel

Her ne kadar yaz filmlerinin tanıtımlarının ve fragmanlarının servis edildiği bir dönemde olsak da, arada sonbaharda gösterime girecek “ağır toplardan” da haberler geliyor; bunlardan biri de İngiliz yapımı dram türündeki Suffragette. Carey Mulligan’ın başrolünde yer aldığı film Helena Bonham Carter, Anne-Marie Duff, Meryl Streep, Romola Garai, Brendan Gleeson, ve Ben Whishaw’un da yer aldığı güçlü bir kadroya sahip. Filmin senaryosu  ise Shame ve The Iron Lady’den tanıdığımız Abi Morgan’a ait.

Film feminist hareketin henüz başlarında, İngiltere’de oy verme hakkını edinmek için savaşan kadınların mücadelesini konu alıyor. Bu son derece radikal ve yer yer şiddeti kullanmakta beis görmeyen topluluk hak ettikleri eşitliği kazanmak uğruna her şeyi kaybetmeyi göze almış durumda; işlerini, evlerini, çocuklarını ve hatta hayatlarını…

 

İrem Güller

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

34. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NDE KÖPRÜDE BULUŞMALAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Sonraki yazı

Let's Scare Jessica to Death (1971)