Bi'DünyaHaberler

İstanbul Işık Festivali 13-29 Kasım’da!

12188957_419772451556182_6837575041470138753_n

Türkiye’nin ilk ışık festivali Zorlu Center’da!

Zorlu Center, pek çok dünya şehrinde milyonlarca izleyiciye ulaşan ışık festivallerinin ilkine ev sahipliği yapıyor. Muhteşem eserleriyle dünyaca ünlü 20’yi aşkın ışık sanatçısını bir araya getirecek İstanbul Light Festival Zorlu Center, şehri ışık saçan dev bir sanat eserine dönüştürecek. 13-29 Kasım tarihleri arasında 17 gün sürecek festivalde kültürün, sanatın ve ışığın kalbi Zorlu Center’da atacak.

Dünyanın en iyileri İstanbul’da bir araya geliyor

Küratörlüğünü dünyaca ünlü Ucla Üniversitesi Media Art Bölüm Başkanı Rebeca Mendez’in yapacağı İstanbul Light Festival Zorlu Center kapsamında dünyanın en ünlü ışık sanatçılarının eserleri yer alacak.

Işık enstalasyonları, interaktif ışık şovları, performanslar ve workshop’lardan oluşan festivalde sanat ışıkla buluşacak.

Açılışını Birleşmiş Milletler Işık Yılı’nın açılış seremonisini de gerçekleştiren Finli ışık sanatçısı Kari Kola’nın yapacağı festivalde Fransız sanatçı ve tasarımcı grubu Groupe-Laps; 170 ışıklı insan figürüyle katılırken, Hollandalı Vollaers Zwart çifti de metro tünelini “Love Tunnel” eseriyle süsleyecek. Amerikalı ünlü heykeltıraş Jen Lewin, uluslararası alanda tanınan enstalasyon sanatçısı, ressam ve heykeltıraş Lita Albuquerque, PITAYA, Miroslav Struzik, TILT, Alaa Minawi, FLYNN TALBOT, STORY BOX gibi sanatçı ve sanat topluluklarının yanı sıra dünyaca ünlü ışık sanatçımız Refik Anadol da sanatseverleri ışıkla dolu bir yolculuğa çıkaracaklar.

Tüm dünyada yaşamın kaynağı olan ışığın Zorlu Center’da çağdaş sanatla yeniden yorumlanacağı İstanbul Light Festival Zorlu Centerın dünyaca ünlü küratörü Rebecca Mendez, festivalin yenilikçi vizyonu ve dünyada hızla yükselen algısıyla Türkiye’nin en önemli  sanat etkinliklerinden biri olmaya aday olduğunu belirtti. Mendez; “Yaratıcı ve ilham veren uluslararası boyutu, simgesel görünüşü, sanatsal, sosyal ve interaktif içerikleriyle dünyanın en önemli etkinliklerinden ilham alınan İstanbul Light Festival Zorlu Centerı gerçekleştiriyor olmaktan büyük heyecan duyuyorum” dedi.

Dünya bu festivalleri konuşuyor

Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan ışık festivallerinin dünyadaki en önemli örnekleri arasında Lyon, Prag, New York, Berlin, Amsterdam, Portekiz ve Sidney Işık Festivalleri geliyor. Prag’daki ışık festivali 450 bin kişiyi ağırlarken Berlin’deki ışık festivali 2 milyon, Lyon şehrinde gerçekleştirilen ışık festivali ise yaklaşık 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Şehirlerin sembolü niteliğindeki tarihi binalar ile caddelerin ışıkla ile yeniden tasarlanması şehirleri kültürel bir çekim alanına dönüştürüyor. Festival kapsamında ışık ile çizilen tablolar, oluşturulan illüzyonlar ve yüzlerce sanat eseri şehirlerin turizm potansiyelini de hatırı sayılır biçimde artırıyor.

ILF Sanatçıları

Groupe Laps (Fransa)

Jen Lewin (Amerika Birleşik Devletleri)

Christophe Martine (Fransa)

TILT (Fransa)

Nonotak Studio (Fransa/Japonya)

Lita Albuquerque (Amerika Birleşik Devletleri)

Kim Tae Gon (Güney Kore/Fransa)

Studio Vollaers Zwart (Hollanda)

Flynn Talbot (Avustralya)

Rebeca Mendez (Meksika/Amerika Birleşik Devletleri)

Amanda Parer (Avustralya)

Pascual Sisto (İspanya/Amerika Birleşik Devletleri)

Storybox (Yeni Zelanda)

Alessandro Lupi (İtalya)

Alaa Minawi (Lübnan)

Lara Kamhi (Türkiye)

Refik Anadol (Türkiye)

Kari Kola (Finlandiya)

Casey Reas (Amerika Birleşik Devletleri)

Pitaya (Fransa)

Magdalena Fernandez (Venezüela)

Miroslaw Struzik (Polonya)

 

Detaylı bilgi için;

www.istanbullightfestival.com

https://www.facebook.com/istlightfest/

https://twitter.com/istlightfest

https://instagram.com/istlightfest/

 

 

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Uluslararası Antakya Altın Defne Film Festivali Katılımcılarını Bekliyor!

Sonraki yazı

Usta Yönetmen Halit Refiğ, Ölümünün 6. Yıldönümünde Anılıyor!