Haberler

Kadın Dayanışmasına Bir Vurgu: “Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?”

İstanbul Modern'den Yeni Seçki: Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?

İstanbul Modern Sinema, bu yıl öne çıkan kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor.

Oscar’a damgasını vuran “MeToo” hareketinden 71. Cannes Film Festivali’ndeki kadın eylemine uzanan, sinema endüstrisindeki kadın haklarının ve ayrımcılığının popüler gündemi hiç olmadığı kadar yakaladığı bu dönem bir yandan kadınların el ele basamakları tırmanmasına, günümüzün politik gündeminde fark yaratmasına, bir yandan da birbirinden sıkı kadın filmlerinin doğumuna tanıklık etti.

Japonya’dan Fransa’ya, Afganistan’dan İran’a farklı karakterler, coğrafyalar ve diller üzerinden bir araya gelen kadın filmlerinden oluşan “Bacağınızı Biraz Çeker Misiniz?” seçkisi, medyada ve hayatta belki eskisine göre daha sıcak hissedilen bu kadın dayanışmasına bir işaret, bir vurgu, bir selam niteliğinde.

Programda Pelin Esmer’in dördüncü uzun metrajı İşe Yarar Bir Şey, Naomi Kawase’nin zarif ve ince yönetmenliğiyle Aşkın Gözü (Hikari), 2017’nin gözde filmlerinden Western ile yılın en çok konuşulan animasyonlarından Pervane (The Breadwinner) gibi 11 film yer alıyor.

Etkinlik 21 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecektir.

İstanbul Modern Sinema girişi günlük 14 TL, Perşembe günleri ise ücretsizdir.

Rezervasyon alınmamaktadır.

Program Detayı

 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz