DramaSinema Odaları

La meglio Gioventù (2003)

lemegMatteo (Alessio Boni) bir akıl hastanesinde Giorgia adlı bir genç kıza gönüllü olarak hastane dışındaki günlük hayatı tanıtmak için yardım eder. Fakat Matteo, Giorgia ile vakit geçirdikçe hastanede elektroşok uygulaması yapıldığını keşfeder. İşkence edildiğini düşündükleri için Matteo ve kardeşi  Nicola (Luigi Lo Cascio) tutuklanmak pahasına hastaneden Giorgia’yı (Jasmine Trinca) kaçırır ve genç kızı evine götürmeye karar verirler. Böylece kırk yıllık serüven başlar.

1960’lı yılların İtalya’sından başlayarak 2000’li yıllara kadar uzanan hikayede, ülkede politik gelişmelerin toplumun en küçük birimi olan ‘aile’ye nasıl yansıdığı anlatılır. Çarpık sistemin insanların ruh sağlığına da çarpık olarak ne şekilde yansıyacağını gösterir.

Film içine kapanık ağabey Matteo ve özgür ruhlu gezgin Nicola’nın hayatlarının kaotik İtalya’dan, askeri düzenden, Avrupa seyyahlığından geçip bugünün İtalya’sına kadar nasıl gelindiğini, aktivist ve pasifist eylemleri, komformist ve onaycı olmayan tepkileri aynı anda görme fırsatı veriyor.

Marco Tullio Giordana’nın yönettiği 2003 yapımı La Meglio Gioventù iki bölümden oluşup iki ayrı film halinde vizyona girmiştir. Cannes Film Festivali’nden Un Certain Regard Award alan film bir çok uluslararası festivalden ödülle dönmüştür. 1960’lı ve 2000’li yılların arasındaki İtalya atmosferine götüren film kendine özgü anlatış ve bakış açısıyla görülmeye değer.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: marco tullio giordana
Oyuncular: luigi lo cascio, alessio boni, jasmine trinca, sonia bergamasco, maya sansa
Elif Bulut
17 Ocak 1991 tarihinde Bursa’da doğdu. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Çocukluğundan itibaren sinema filmleriyle ilgili olduğu için yazılar yazmaya başladı ve devam ediyor.

1 Yorum

Yorum yaz