BelgeselSinema Odaları

Remake, Remix, Rip-Off (2014)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

1960’lardan itibaren, 70’li yıllarda da dünyanın en büyük film üreticilerinden biri olan Türkiye’de sinema, radyo dışında herkesin ulaşabildiği tek ortak kitle iletişim aracıdır. Ülkenin geneline Remake Remix Rip-Offyayılan açık hava sineması kültürü, ailecek pikniğe gidilir gibi tadı çıkarılan yegane ulusal etkinliklerin başını çeker. Ancak onca üretkenliğine rağmen Yeşilçam olarak bilinen film endüstrisinin mali açıdan zayıflığı, ülkede donanımlı film okullarının ya da film laboratuvarlarının olmayışı Avrupa ve Amerika ile rekabette ciddi bir sektörel zaaftır. Her zaman belli başlı yönetmen ve senaristler tarafından ticari amaçlarla çekilen filmler de, durmadan aynı hikayeleri farklı oyuncularla aktarmaktan öteye geçemez.

Telif hakkı ise, Yeşilçam’ın en işlev dışı konularından birisidir. Maddi yetersizlikler dolayısıyla, yabancı eser sahipleri de yapımlarını genelde Türkiye’de tescillettirmediklerinden birçok filmin müzikleri, özel efektleri ve ses kayıtları yabancı yapımların kopyalarının uyarlamalarından oluşur. Böylece Yeşilçam, bugünün patchwork ve sampling pratiklerinin öncüsü olur.

Almanya’daki Türk video dükkanlarından kiralanmış Yeşilçam filmleriyle büyüyen Cem Kaya; MOTÖR “Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” olarak da tanımladığı Remake, Remix, Rip-Off  adlı bu önemli belgeselin senaristi ve yönetmeni. Kaya bu projesiyle Yeşilçam’da teliften yapıma, çekimden post prodüksiyona kadar bir filmin geçtiği tüm aşamalara dair, dönemin önemli isimleri eşliğinde detaylı ve farklı yönlerden ayna tutuyor. Dönemin en hızlı yönetmenleri, en pratik kameramanları ve en yılmaz oyuncularıyla görüşmeler yapan Kaya’nın Remake, Remix, Rip-Off (aka Motör) adlı belgeseli, yedi yıl boyunca izlediği bini aşkın filmin ve yüze yakın görüşmenin ürünü.

Sinem Dinçer

Sinem Dinçer

1982, İskenderun doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde edebiyat okurken bir yandan da Digital Film Academy ve çeşitli workshoplarda sinema eğitimi aldı. 2007’ten beri kısa, uzun metrajlı filmler ve festivallerde çalışıyor. Ayrıca Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi bölümünde master tezini hazırlıyor, çeşitli webzinelere müzik ve sinema yazıları yazıyor. (www.sinemdincer.com)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

The End of the Tour’da Jason Segel Ünlü Yazar David Foster Wallace’ı Canlandırıyor

Sonraki yazı

Şerif Kevin Bacon geliyor!