Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Star Wars Episode IV: A New Hope (1977)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,75 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Star_wars_ivUzak bir galakside, çok ama çok uzun zaman önce… Asiler’in liderlerinden Prenses Leia (Carrie Fisher), imparatorluğun yeni silahı Death Star’ın yapım planlarını ele geçirmiştir. Ama kaçarken Darth Vader’a (David Prowse/James Earl Jones) yakalanır. Son anda planları iki droid, R2-D2 (Kenny Baker) ve 3CPO’ya (Anthony Daniels) verir ve onları ünlü Jedi ustası Obi Wan Kenobi’yi (Alec Guinness) bulmaları için Tatooine’e gönderir. Gezegende bu droidleri, amcasıyla yaşayan Luke (Mike Hamill) bulur ve onlarla beraber, artık Ben adını kullanan Obi Wan’ı aramaya çıkar. Kum İnsanları tarafından pusuya düşürülen Luke’u Obi Wan kurtarır. Böylece droidler amacına ulaşırken Luke, Obi Wan’ın çok merak ettiği ve hiç görmediği babasının arkadaşı olduğunu öğrenir. Obi Wan, Luke’a Güç’ü ve Jedi öğretisini açıklar, böylece onu da babası gibi Jedi yapmak üzere eğitmeye başlar. Aynı zamanda Leia’nın uyarısı doğrultusunda, planları Asiler’in merkezine götürmek üzere yola çıkarlar. Onlara kaçakçı Han Solo (Harrison Ford) ve dostu Chewbacca (Peter Mayhew) yardım edecektir.

Tüm zamanların en ünlü bilim-kurgu serisini başlatan bu filme, gösterime girerken hiç şans verilmiyordu. Ama Lucas filmiyle hem Hollywood’u dar boğazdan kurtardı hem ona bilet satışı haricinde kazanç elde edebileceğini gösterdi hem de milyonlarca insanın gönlünde taht kurdu.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Mike Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinnes, Kenny Baker, Anthony Daniels, Peter Mayhew, David Prowse, James Earl Jones
Artun Bötke

Artun Bötke

1984'te İzmir'de doğdu. 2008'de İTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Halen mühendislik yapmasına karşın, çocukluk tutkusu sinemadan hiç vazgeçmedi. Sinema üzerine düşünmeyi, eleştiri ve denemeler yazmayı hep sürdürdü. Kendi sitesinde bunların yanında gezi yazıları başta olmak üzere, hayatından notlar yazmaya devam ediyor. Öncelikle de kendini 'koca evrende yaşayan küçücük bir insan' olarak tanımlıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Soundtrack / It's Kind of a Funny Story (2010)

Sonraki yazı

Partisan (2015)