Haberler

Jobs, Bu Kez Danny Boyle Yorumuyla Sinemaseverlerin Karşısına Çıkıyor!

 

steve-jobs-posterSlumdog Millionaire, Trainspotting, 127 Hours gibi filmlerden tanıdığımız Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle bu kez “Steve Jobs” ile karşımıza çıkıyor.

 

5 Ekim 2011’de Pankreas kanseri sebebiyle hayatını kaybeden, 20.yy en büyük dehalarından biri kabul edilen Steve Jobs’ı ölümünden 4 yıl sonra beyazperdede Danny Boyle yorumuyla tanıma imkanı buluyoruz.

Beyaz perdede Steve Jobs’ı yeniden canlandıracak kişinin Leonardo Dicaprio veya Christian Bale olacağı konuşuluyordu fakat Jobs’a 12 Years a Slave, Shame gibi filmlerden hatırladığımız İrlandalı oyuncu Michael Fassbender hayat veriyor.

Filmde Fassbender’a birçok ünlü oyuncu eşlik ediyor. Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman’ı usta oyuncu Kate Winslet, Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak’ı Seth Rogen, Apple’ın eski CEO’su John Sculley’i ise Jeff Daniels canlandırıyor.

Walter Isaacson’ın aynı adlı çok satan romanından uyarlanan filmin senaryosu ise Sosyal Ağ(2010) filminden tanıdığımız Oscar ödüllü senarist Aaron Sorkin’e ait.

steve_jobsSteve-Jobs-15-Kate-Winslet-as-Joanna-Hoffman (1)

Tabi biyografik film çekiyorsanız bazı eleştirileri göze alıyorsunuz demektir. Steve Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs’un film projesine başından beri karşı çıktığı biliniyor, Powell yine bu yıl çekilen Steve Jobs belgeseli The Man in The Machine’de yer almayı da reddetmişti. Apple’ın tasarım lideri Sir Jonathan Ive ise yönetmen Danny Boyle’u Steve Jobs’ın biyografik mirasını gasp etmekle suçladı.

Steve Jobs’un hayatı daha önce Joshua Michael Stern‘in imza attığı 2013 tarihli biyografik jOBS filminde de beyazperdeye gelmişti. Ashton Kutcher‘ın başarılı bir performans ile hayatta verdiği öykü gerçekliğe uygun olup olmaması yönünde tartışma yaratmıştı.

Şimdiden Oscar tahminlerinde yerini alan filmin 11 Aralık’ta Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor.

Türkçe altyazılı fragman;

 

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Almanya'da doğdu, Aydın'da büyüdü, Antalya'da okudu. Şimdi ise İstanbul'da okumaya devam etmekte. Bu kısa ve karışık hayatı içinde en çok zevk aldığı şey önce sinema alanında sonra da diğer kültür-sanat dallarında kendini geliştirmek oldu. Öğrenmenin kutsallığına ve sonsuzluğuna inanıyor. Şimdilerde ise şu ana kadarki birikimini diğer fillerle paylaşmayı amaçlıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Okuması Kadar İzlemesi de Keyifli Edebiyat Uyarlaması 11 Film

Sonraki yazı

Star Wars: The Force Awakens’dan Yeni Fragman!