Haberler

um:ag Sinema Günleri “Sonbahar Filmleri”

Uğur Mumcu Araştırma ve Gazetecilik Vakfı (Ankara), Ekim ve Kasım aylarında her cuma 18:45’te film gösterimine başlıyor.

Gösterim programı şöyle;

24 Ekim 2014 Cuma, 18:45

umag

ENDURİNG LOVE

Filmin Konusu: Joe ve Claire piknik yapmak için gittikleri bir yerde üzücü bir kazaya tanık olurlar. Sıradan olayların seyir ettiği, etraftaki herkesin güzel yaz gününe eşlik edercesine hoş dakikalar geçirdiği o günde birden panik dolu anlar başlar.
Film, Türkçe’ye Sonsuz Aşk adıyla çevrilen Ian McEwan’ın Enduring Love romanından uyarlanmıştır.

Yönetmen: Roger Michell

Oyuncular: Daniel Craig, Ben Whishaw, Bill Nighy, Rhys Ifans, Samantha Morton

Yapım Yılı: 2004

Ülke: İngiltere

Tür: Dram

Süre: 100 dk.

 

31 Ekim 2014 Cuma, 18:45

VICKY CRISTINA BARCELONA

Filmin Konusu: Woody Allen, çarpık ilişkiler, kadın erkek gerilimleri ve hayatın şaşırtıcılığı konularında sayısız filme imza attıktan sonra yine kendisine yakışır bir “özel durum”u sinemaseverlere aktarıyor. Amerikalı Vicky ve Cristina, İspanya’da geçirecekleri bir yaz tatilinde, karşılarına çıkan gizemli bir İspanyol sanatçıdan etkileneceklerdir. Gösterişli sanatçı (Javier Bardem) ve onun güzel fakat “arıza” eski eşi (Penélope Cruz) ile tehlikeli sularda yüzeceklerdir. Vicky (Rebecca Hall) evlenmek üzere olan ancak muhafazakar ve tutucu bir kadındır. Cristina (Scarlett Johansson) ise cinsel maceralara meraklı, zihni açık, özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan yasak aşk ilişkisi kaotik sonuçlar doğuracaktır. Vicky Cristina Barcelona, öyküsünün geçtiği kent olmaksızın düşünülemeyecek bir film olarak karşımıza çıkıyor. Woody Allen aşk ve sanatın sınır tanımazlığını enteresan bir hikaye ile hatırlatıyor.

 

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Scarlett Johansson, Rebecca Hall, Javier Bardem

Yapım Yılı: 2008

Ülke: ABD

Tür: Romantik, Komedi, Dram

Süre: 96 dk.

 

7 Kasım 2014 Cuma, 18:45

CHERI

Filmin Konusu: Kedi Kadın Pfeiffer bu defa da genç bir adama aşk oyunları öğreten olgun bir hafifmeşrep rolüne bürünüyor. ‘Aşkım’ (Cheri), varlıklı erkekleri baştan çıkarmasıyla maruf 49 yaşındaki Lea de Lonval ile, henüz 19 yaşındaki Fred’in tutkulu aşklarının hikayesini aktarıyor. Yakışıklı ancak deneyimsiz genç Fred ve tecrübeli olgun kadın Lonval çiftinin ilişkisi altı yıl sürüyor. 1900’lerin başında Paris’te geçen filmde Lea, dişli rakibesi Charlotte’un oğlu Fred’i kadınlar hakkında bir şeyler öğrenmesi için yakın korumaya alır. Lea’nın kanatları altına giren Fred zamanla iyice büyülenecek ve safi zevkten ibaret ilişkileri sahici bir aşka dönüşecektir. Oscar adayı güzel oyuncu Michelle Pfeiffer’ı baş döndürücü bir rolde izleyeceğimiz Aşkım/Cheri’de Rupert Friend ve Kathy Bates de başarılı performanslarıyla dikkat çekiyor.

 

Yönetmen: Stephen Frears

Oyuncular: Michelle Pfeiffer, Rupert Friend, Kathy Bates

Yapım Yılı: 2009

Ülke: Fransa, İngiltere, Almanya

Tür: Romantik, Dram, Komedi

Süre: 90 dk.

 

14 Kasım 2014 Cuma, 18:45

AN EDUCATION

Filmin Konusu: Onaltı yaşına henüz adım atmış bir genç ergen kız ile otuzlarını devirmiş yakışıklı olgun erkeğin çatışmalı aşk hikayesine hazır mısınız? Altmışlı yılların başında, Beatles’ın Londra’sında, ikinci dünya savaşının izleri tamamen silinmiş ve özgürlük rüzgarları olabildiğince kuvvetli esmektedir. Akıllı ve alımlı bir genç kız olan Jenny, yakında “kadın olacak olmanın” heyecanını duyumsamaktadır. Bu geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın varoş kesimi Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları mırıldanmaktadır. Acaba sınırsız özgür ve Gauloise kokulu bir hayata kavuşabilecek midir? İşte aklından geçen bu hayaller eşliğinde, standart Londra yağmurunun kaldırımı ıslattığı tuhaf bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı uygunsuz bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişyle alt üst olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmakla, karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir. Eski kulağı kesiklerden David ile taze öğrenci Jenny’nin muamma dolu aşkı nasıl bir seyir alacaktır?

 

Yönetmen: Lone Scherfig

Oyuncular: Peter Sarsgaard, Carey Mulligan, Alfred Molina

Yapım Yılı: 2009

Ülke: ABD , İngiltere

Tür: Dram

Süre: 95 dk.

 

21 Kasım 2014 Cuma, 18:45

THREE

Filmin Konusu: 20 yıldır birlikte yaşayan Hanna ve Simon, Berlin’de yaşayan modern, eğitimli, çocuksuz bir çifttir. Bilindik hayat, tahmin edilebilir yaşamlar. Birlikte yaşama, çocuk sahibi olma, sonu bitmeyen tartışmalar, seks, düşük yapma, ayrılma, barışma. Sunuculuk yapan Hannah ve sanat teknisyeni olan Simon, birlikte koca bir hayatı sığdırdıkları yaşamlarında bir gün Adam’la tanışırlar. Önce Hanna, sonra da Simon aynı adama âşık olur. Çiftin hayatı bundan böyle vahşi bir dengeyle birbirine karışmış, altüst olmuştur. Bunca zaman birlikte yaşayan çift artık önlerini göremiyor, hesapsızca gelen aşkın kollarında kıvranıyordur. Birbirlerinden habersiz bir şekilde yaşadıkları aşk, bir süre sonra zaten kırılmaya müsait ilişkilerde çatlağa, yolunda gitmeyen hayatları raydan çıkarmaya yetecektir…

 

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Sophie Rois, Sebastian Schipper, Devid Striesow

Yapım Yılı: 2010

Ülke: Almanya

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Süre: 119 dk.

 

28 Kasım 2014 Cuma, 18:45

THE KIDS ARE ALL RIGHT

Filmin Konusu: Nic (Annette Bening) ve Jules (Julianne Moore) Kaliforniya’da yaşayan evli lezbiyen bir çifttir. Sperm bağışını kullanarak yapay döllenme sayesinde her ikisi de birer çocuk sahibi olmuştur. Joni ve Laser adındaki çocuklar ergenliğe girdiklerinde gerçek babaları ile tanışmak isterler. Haklarını kullanarak ulaştıkları Paul adındaki donör onların babaları olduğunu öğrenip onunla bir buluşma ayarlarlar. Üçü Paul’ün iş yerinde buluşurlar. İlk başta Paul ile tanışmak isteyen Laser, tanışmadan sonra pek memnun kalmasa da Paul’ün bohem hayatı Joni’nin ilgisini çeker. Paul’ün verici olduğu Nic ve Jules ile tanışmasıyla olaylar gelişir…

 

Yönetmen: Lisa Cholodenko

Oyuncular: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska, Josh Hutcherson

Yapım Yılı: 2010

Ülke: ABD

Tür: Dram, Komedi

Süre: 107 dk

 

5 Aralık 2014 Cuma, 18:45

AMOUR

Filmin Konusu: 80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına rağmen geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Ayrıca kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva Avrupa’da onlarda uzakta ailesiyle yaşamaktadır.

Yaşlı çiftin sakin hayatı bir gün Anne’nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges sevgili karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Üstelik Anne’nin durumu git gide kötüleşmektedir. Georges çareyi en sonunda iki ayrı hemşire tutmakta bulur. Şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık sınavı verecektir.
Usta yönetmen Michael Haneke’nin son filmi olan yarı otobiyografik yapımın başrollerini Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva paylaşıyor. 2012 Cannes Film Festivali’nden Altın palmiye ile dönen film baş yapıtlar arasında gösteriliyor.

 

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

Yapım Yılı: Dram

Ülke: Fransa , Almanya , Avusturya

Tür: Dram

Süre: 127 dk.

 

Yer: Paris Caddesi No:14 Kavaklıdere/ANKARA

 

Detaylı bilgi; http://bit.ly/1uHJosZ

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Morrissey 7 Aralık'ta İstanbul'da!

Sonraki yazı

Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali!