Haberler

Van Gölü Film Festivali Ertelendi!

“Kültürel Miras: Yüzleşme” ana teması ile 01 – 07 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 4. Uluslararası Van Gölü Film Festivali ertelendi.

vngölüfestivali

Geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, “Ülkemizde yeniden yaşanan çatışmalar yüzünden, her gün ölüm haberleri gelmekte ve yüreklerimiz acıyla dolmaktadır.Kaybettiğimiz tüm insanlara olan saygımız; toplumsal olayların kaotik bir hal alması ve yaşanılan acılara olan duyarlılığımızdan dolayı, festivalimizi ertelemek zorundayız.” denildi.

Festivalin hangi tarihe ertelendiği ise belirsizliğini koruyor.

Festival komitesinden yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Önemli Duyuru”

2015 – 4. Uluslararası Van Gölü Film Festivali’ni  Erteliyoruz

1 -7 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlediğimiz ve ana teması ‘2015 – 100’leşme’ olan IV. Uluslararası Van Gölü Film Festivali‘ni ertelemek zorunda kalıyoruz.

Yıllar sonra, ülkemizde yeniden yaşanan çatışmalar yüzünden, her gün ölüm haberleri gelmekte ve yüreklerimiz acıyla dolmaktadır.

Kaybettiğimiz tüm insanlara olan saygımız; toplumsal olayların kaotik bir hal alması ve yaşanılan acılara olan duyarlılığımızdan dolayı, festivalimiziertelemek zorundayız.

20 Temmuz 2015 tarihinde başlayan menfur Suruç olayı ile 33 canımızın yitirilmesinden başlayarak hâlâ devam eden, nereden gelirse gelsin, yıkıcı saldırıların; toplumsal yapı ve kamusal alanlarımızı, huzursuzgüvensiz kılmış olmasından dolayı; Jürilerimizin üyeleri, sanatçılarımız ve halkımızın güvenliğini riske atamayacağımızı düşündük.

Festivalimizin iptal değil, sadece ertelendiği göz önüne alarak; arz ettiğimiz toplumsal nedenlerin ne zaman tehdit edici özelliklerini kaybedeceklerini öngörmek mümkün olmadığından, şimdilik herhangi bir tarih belirleyemiyoruz.

Muhtemelen, yapılacak erken genel seçimlerinden sonra, ülkemizde hüküm süren birçok belirsizliğin değişeceğini umuyor; bundan sonra belirleyeceğimiz bir tarihte, jürilerimizin üyeleri, yollanmış eserlerin sahipleri, sanatçılarımız ve halkımıza, mutlaka iletilecektir.

Sevgili halkımız, sanatçılarımız ve sinemaseverlere duyurur, anlayışlı olacaklarını umut ediyoruz.

IV. Uluslararası Van Gölü Film Festivali
Organizasyon Komitesi adına

Başkan
Bager Oğuz Oktay

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Altın Koza'da yarışacak filmler açıklandı!

Sonraki yazı

'Diktatör'ün Galası Odunpazarı'nda Yapıldı