Haberler

Amerikan Film Enstitüsü Belgesel Festivali (AFI DOCS) Başlıyor

Amerikan Film Enstitüsü, 14 yıldır her sene düzenlediği, kısaca “AFI DOCS” olarak adlandırılan belgesel festivalini bu sene 22-26 Haziran arasında gerçekleştirecek.

OG_DOCS16_KeyArt_1200px_1

Amerika’nın en seçkin belgesel festivali sayılan AFI DOCS’un bu seneki programında toplam 30 ülkeden, üçü Dünya’da ilk kez gösterilecek 94 film mevcut.  Gösterimler Washington’daki “Newseum” ve “Landmark E  Street Cinema” ile Maryland’daki Silver Spring’de bulunan AFI Silver Tiyatro ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

En etkileyici ve güncel belgeselleri tiyatro veya başka mekanlarda insanlara sunma amacı taşıyan AFI DOCS ekibi, kışkırtıcı ve eğlenceli bir program hazırladıklarını ifade ediyor.  Festivalin açılış akşamı bugün, Akademi ödüllü Alex Gibney‘in yönetmen koltuğuna oturduğu, Magnolia Pictures yapımı Zero Days ile olacak. Newseum’daki gösterimin ardından yönetmen, izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.  26 Haziran’daki son festival günü akşamında ise Norman Lear: Just Another Version of You seyredilecek ve gösterimi  yönetmenlerin de katıldığı bir tartışma izleyecek.

Şimdiye kadar 27.000’den fazla katılımcıyı ağırlayarak onlara dünyanın birbirinden başarılı belgesellerini izleme imkanı veren AFI DOCS,  gösterim ve gösterim sonrası kısa konuşmalar dışında paneller ve sempozyumlar gibi etkinliklere de yer ayıracak.

Ayrıca, festivalde bu sene bağımsız yapımlara da öncelik veriliyor. Programa dair detaylı bilgilere ve filmlerin kısa özetlerine şuradan ulaşılabilir: http://afidocspress.afi.com/press-releases/2016-press/afi-docs-unveils-full-slate

 

 

Aygen Ecevit

Aygen Ecevit

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Fuocoammare 8 Temmuz'da İlk Gösterimini Yapıyor

Sonraki yazı

089'dan İlk Albüm Geldi