Haberler

Benedict Cumberbatch’in Hamlet’i Ankara Film Festivali’nde!

27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin dikkat çekici bölümlerinden birisi olan “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlıklı Hamlet seçkisinde, 6 ülkeden 6 film ile çok özel bir gösterim de yer alıyor.

Tüm dünyada Sherlock dizisiyle tanınan Benedict Cumberbatch’in, Londra Barbican Center’da sahnelediği ve performansı hafızalara kazınan Hamlet tiyatro gösterisi, beyazperdeden izlenebilecek.

website_header_moved_bc_face

İngiltere’nin en önemli tiyatrolarından National Theatre (Ulusal Tiyatro), tiyatro yapımlarının, Londra’daki sinema salonlarında “canlı” gösterilmesini sağlayan “National Theatre Live” adlı projeyi, 2009 yılında hayata geçirdi. Önce İngiltere’de 70 salonda, sonra dünya çapında binden fazla sinema salonundaki gösterimlerle, Londra’nın en önemli sahnelerinde ve Broadway’de kapalı gişe oynanan tiyatro eserleri, milyonlarca izleyiciye ulaştı. National Theatre Live kayıtları, tiyatro gösterisi sırasında, oyunların sahnelendikleri salondaki en iyi koltuklara yerleştirilen kameralarla yapılıyor. Çekim, tiyatro oyunları sürerken yapıldığı için “live” (canlı) deniliyor.

cumberbatch-4

The Imitation Game ile geçen yıl “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar’a aday olan İngiliz oyuncu Cumberbatch’in, National Theatre Live projesi kapsamında kayda alınan “Hamlet” performansı, festivalde izlenebilecek. Sonia Friedman Productions yapımı olan ve Lyndsey Turner’ın yönettiği, Cumberbatch’in can verdiği Hamlet’in biletleri bir yıl öncesinden tükenmişti. Büyülü Fener’de izlenebilecek bu özel gösterimin biletleri; 40 TL (tam) ve 30 TL’den (indirimli) satışa sunulacak. İngilizce gösterim Türkçe altyazılı olarak beyazperdeden izlenecek.

Festivalde bulunan “Hamlet Seçkisi” kapsamında ayrıca Claude Chabrol, Aki Kaurismaki, Laurence Olivier, Krsto Papic ve Peter Kern’in filmlerinin yanı sıra Metin Erksan’ın imzasını taşıyan 1976 yapımı Kadın Hamlet: İntikam Meleği de izlenebilecek. Fatma Girik’in başrol oyuncusu, Memduh Ün’ün yapımcısı olduğu film, 1977 Moskova Uluslararası Film Festivali’nde ödüle (Golden Prize) aday gösterilmişti.

 

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

35. İstanbul Film Festivali İzlenimleri - Kapalı Gişe: "Örgütlenmeliyiz"

Sonraki yazı

Fantastic Beasts and Where to Find Them'den Türkçe Fragman Geldi!