Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

Fatih Özgüven – Sinema Yazarı (Malpertuis, Harry Kümel, 1971)

malpertuis3

‘Malpertuis’, Belçikalı yönetmen Harry Kümel’in çok ilginç bir filmidir. Kümel’in Delphine Seyrig’li Les Levres Rouges/ Daughters of Darkness (Kırmızı Dudaklar) filmi görece olarak daha çok bilinen ve Türkiye’de de gösterilmiş olan stilize bir vampir hikayesidir; Kümel, bu filmde dekadans, Sembolizm, Art Nouveau gibi kaynaklardan yararlanarak müthiş sanatkarane bir ‘yoz’ atmosfer yaratır. ‘Malpertuis’de ise, Gotik edebiyat geleneğinin izinde karanlık ve esrarengiz bir konağa ayak atan genç tayfa Jan (Mathieu Carriere), konağın garip sakinlerinin izini sürerek aşama aşama hiç tahmin edilmeyecek, beklenmedik bir sırra vakıf olur. Tüm filmi konağın en tepesinde bir odada yatakta yatarak geçiren Cassavius rolünü Orson Welles’in canlandırdığını ve bütün karakterlerin ‘iplerini elinde tutanın’ da o olduğunu ilave etmek gerek. ‘Malpertuis’, 1972 Cannes Film Festivali’ne katılmış ve derin bir umursamazlıkla karşılanmış, galiba biraz aşırı bulunmuş. Belki de asıl talihsizliği fantastik hikayelerin pek moda olmadığı yetmişlere denk gelmesi. ( O yıl ödülü Fransceso Rosi’nin ‘Mattei Vakası’ adlı politik filminin kazandığını, ‘Solaris’e ise ancak bir jüri özel ödülünün layık görüldüğünü hatırlatmakta fayda olabilir.) 

‘Malpertuis’in o günden bu güne giderek artan bir kült filmi statüsü kazanmasının sırrı da burada aranmalı belki; ayrıksılığında, zamansız ve zamanötesi oluşunda… Gerry Fisher’in müthiş renk paleti, Georges Delerue’nin film müziği de ‘Malpertuis’un en cazip tarafları arasındadır.

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz