Özel DosyaSinema Yazıları

Fil’m Hafızası’nın 3. Yıldönümüne Özel Keşif Dosyası

Burak Göral – Sinema Yazarı / Senarist (Brief Encounter, David Lean, 1945)

brief encounter

David Lean’i büyük epik filmlerin usta yönetmeni olarak biliriz en çok. “Kwai Köprüsü” (The Bridge on The River Kwai), “Arabistanlı Lawrence” (Lawrence of Arabia), “Doktor Jivago” (Doctor Zhivago) gibi ‘büyük’ filmlerinden önce Lean, ünlü tiyatro yazarı Noel Coward’ın dört eserini beyazperdeye uyarlamıştı. Bunların sonuncusu olan, Coward’ın tek perdelik “Still Life” adlı oyunu bir film olmak için yeterli malzemeye sahip gibi durmamasına rağmen Lean’in kamerasıyla tek bir anında bile boşluğa düşmeyen, yürek yakan, mendil ıslatan usta işi bir melodrama dönüşmüştü. 

“Kısa Tesadüfler”, yaşanamayan bir aşkın iç burkan hikayesini anlatır. Filmde başkalarıyla evli olup da bir rastlantı sonucu birbirlerine aşık olan Laura ve Alec, “etraf ne der?” endişeleri ve utangaç duyguları sayesinde sadece aşk değil dostluklarını da yarım yamalak yaşamak zorunda kalıyorlar. David Lean bu başyapıtında zaman zaman Alman dışavurumcu ışık oyunlarına başvurur. Özellikle de sahne geçişlerinde. Ses kuşağını kullanışı ise sinema dersi gibidir. Ama kuşkusuz filmin bu kadar ‘sevilebilir’ olmasının en güçlü nedenlerinden biri de iki başrol oyuncusu Celia Johnson ve Trevor Howard’ın olağanüstü performanslarıdır. İki oyuncu da o kadar samimi, sevimli ve uyumlular ki, insan onların sonsuza kadar birlikte olmayı hak ettiklerini düşünmeden edemiyor.

“Kısa Tesadüfler” bize ‘kırık bir aşk hikayesi’ni sinemada anlatılmış en güzel haliyle sunan eşsiz bir başyapıttır ve bugün hâlâ aynı gücüyle sapasağlamdır…

3 Comments

  1. Bunuel. In bu filmini izledim gizemli bir sebepten olduğu yerde kalan insanların pozitiften negatifenasıl dönüştüğünü tüm gerçekliğile yansıtmış..sürükleyici gizemli ve gerçekçi aynı zamanda.

Yorum yaz