Haberler

73. Venedik Film Festivali Jürileri Belli Oldu!

31 Ağustos – 10 Eylül tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan dünyanın en önemli festivallerinden olan Venedik Uluslararası Film Festivali’nin jüri üyeleri belli oldu. 

venedik film fest

Üç farklı kategorinin (Venizia 73, Orizzonti, Luigi De Laurentiis) uluslararası jüri üyelerinin seçimleri Alberto Barbera‘nın yönetiminde Venedik Bienali‘nde gerçekleştirildi. Jüri üyeleri listesi aşağıdaki gibidir:

Venezia 73 Jüri Üyeleri:

Laurie Anderson: Amerikalı oyuncu, yazar, şarkıcı ve yönetmen. 2015 yılında A Heart of A Dog adlı belgesel filmini çekmiştir. Bu film ile Laurie Anderson, 72. Venedik Film Festivali‘nde ana kategoride yarışmıştır.

Gemma Arterton: İngiliz oyuncu. 2008 yılında oynadığı James Bond filmi olan Quantum of Solace ile ününü yakalamıştır. Aynı yıl çıkan RocknRolla filminde June karakterini oynamıştır. 2014 yılında çıkan Anne Fontaine‘in yönettiği ön gösterimini Toronto Film Festivali‘nde yapan Gemma Bovery filminde de başrol oyuncusudur.

Giancarlo De Cataldo: İtalyan oyun-sinema yazarı. 2005 yapım Romanzo Criminale, 2010 yapımı Il padre e lo straniero ve 2015 yapımı Suburra filmlerindeki çalışmalarıyla bilinmektedir.

Nina Hoss: Tiyatro ve sinema alanlarındaki kariyeriyle tanınır. 2007 yılında, Christian Petzold‘un yönettiği Yella filmindeki performansıyla Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Altın Ayı kazanmış, 2011 yılında ise bu festivalde jürilik yapmıştır.

Chiara Mastroianni: Fransız-İtalyan şarkıcı ve oyuncu. 1993 yılında oynadığı ilk film olan André Techine‘in yönettiği Ma saison préférée ile César Ödülü‘ne aday gösterilmiştir.  Xavier Beauvois‘un Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü‘nü kazanan N’oublie pas que tu vas mourir filmiyle çalışmıştır. Bunun gibi birçok Cannes Film Festivali gibi önemli festivallere aday olan veya bu festivallerden ödül kazanan filmlerle çalışmaları bulunmaktadır.

Joshua Oppenheimer: 2014 Akademi Ödülleri En İyi Belgesel Ödülü adayı The Act of Killing belgeselinin yönetmenidir. Uluslararası Belgesel Birliği‘nden En İyi Belgesel ödülleri bulunmaktadır.

Lorenzo Vigas: 2015 yılında, Desde Allà filmi ile Venedik Film Festivali Altın Ayı ödülünü kazanan ilk Latin Amerikalı yönetmendir.

Zhao Wei: 2014 yapımı olan Peter Chan‘in yönettiği Dearest filmi 71. Venedik Film Festivali‘nde gösterilmiş ve 2015 yılındaki Hong Kong film festivalinde ise En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Orizzonti Jüri Üyeleri:

– Jim Hoberman

– Nelly Karim

– Valentina Lodovini

– Moon So-ri

– Josè Maria (Chema) Prado

– Chaitanya Tamhane

Luigi De Laurentiis Jüri Üyeleri:

– Rosa Bosch

– Brady Corbet

– Pilar López de Ayala

– Serge Toubiana

Melike Kavcıoğlu

Melike Kavcıoğlu

Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Yeni Han Solo Alden Ehrenreich!

Sonraki yazı

Leila (1997)