DramaSinema Odaları

El Autor (2017)

Yazarlık, büyük ölçüde dili kullanma becerisi ve ifade etme yetkinliği üzerine inşa edilse de hayal gücü olmaksızın kusursuz biçimde sıralanmış kelimeler, bir portreyi renklendirmeye yetmez. Hayal gücünden yoksun bir yazar olan Alvaro’nun hırsla peşinde koştuğu şey de gerçeklerle örülü duvarların ardındaki kurgusal dünyadır. Alvaro, bu dünyanın kapılarını bir yazarlık okuluna giderek çalar ilk defa. Geceleri burada ders alarak yaratıcı yazarlık becerisi kazanmaya çalışır. Ne var ki masum görünen bir tutku, kendini çaresiz hisseden yazarın zihninde hırsa dönüşerek tehlikeli boyutlara ulaşır. Karısı Amanda’nın onu aldatması üzerine yeni bir evde, kendine yeni bir hayat kuran Alvaro’nun durumu gittikçe kötüleşir. Zamanla komşularını da içine katan çetrefilli bir roman kurgusu, Alvaro için gerçek hayatın yerini almaya başlar.

Özgün kurgusuyla İspanyol dramasının belirgin özelliklerini yansıtan El Autor, en güçlü yapımlar arasında yer almasa da komedi unsurlarını da barındıran ve gerçek ile kurgu arasındaki psikolojik çatışmayı, temposunu yitirmeden anlatan gizemli bir yolculuk.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Manuel Martin Cuenca
Oyuncular: Javier Gurierrez, Maria Leon, Adelfa Calvo
Rabia Elif Özcan
1995 yılının temmuz ayında, Konya’da doğdu. Bir elinde kalem, bir elinde kitap; okuyarak ve yazarak büyüdü. Ömrüne kelimelerden bir yol çizmek üzere 2014’te Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. Yürürken, yerken, yaşarken okudu; kelimeleri nefes gibi tüketti, bir bir içindeki mürekkebe doldurdu. Ve gün geldi, bir film şeridinin üzerinde, mürekkep akmaya başladı.

Yorum yaz