ListelerSinema Yazıları

Karakterlere Tutkularının Yön Verdiği Filmler

   2. Close Up (1990)

Abbas Kiarostami’nin 1990 yılında yarı belgesel yarı kurgu formatında çektiği film, sinema tutkunu olan Hossein Sabzian’ın, bir gün otobüste yanında oturduğu bir kadına kendisini İranlı ünlü yönetmen Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtmasının ardından başına gelenleri anlatıyor. Bu yalanının ortaya çıkmasından sonra ise Sabzian’ın sorgu ve yargı süreci başlıyor. Kiarostami’nin “İlk göz ağrım.” diye nitelendirdiği film, tüm zamanların en iyi filmleri listelerinde de yerini sabitlemiş durumda.

Nurbanu Gürsoy
1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1 Yorum

  1. Bu liste bana çok sevdiğim filmlerden biri olan ‘The Beat That My Heart Skipped (Kalbim bir an durdu)’ 2005 yapımı filmi anımsattı. Orada da müzik/piyano tutkusu var diyebiliriz.

Yorum yaz