ListelerSinema Yazıları

Karakterlere Tutkularının Yön Verdiği Filmler

   3. Wadjda (2012)

   Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni olan Haifaa Al-Mansour tarafından 2012 yılında, genel olarak gizli bir şekilde çekilen filmde küçük kız çocuğu Vecide’nin bisiklete olan sevgisi anlatılıyor. Vecide üzerinden Arabistan toplumunun yaşayış şekline, kadınların toplumdaki yerine hatta yersizliğine sıklıkla değinilen bu filmde, kimsenin yapmaya cesaret edemediği başkaldırışı küçük bir kız çocuğunun yapıyor olması ve o küçük çocuğun tutkusunun peşini, bir yasak uğruna bırakmayışı akıllarda yer ediyor.

Nurbanu Gürsoy
1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1 Yorum

  1. Bu liste bana çok sevdiğim filmlerden biri olan ‘The Beat That My Heart Skipped (Kalbim bir an durdu)’ 2005 yapımı filmi anımsattı. Orada da müzik/piyano tutkusu var diyebiliriz.

Yorum yaz