ListelerSinema Yazıları

Unutulmaz Yönetmenlerin Veda Filmleri

Unutulmaz Yönetmenlerin Veda Filmleri

Alfred Hitchcock – Family Plot (1976)

Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden kabul edilen Hitchcock, gerilim ve cinayet temalı 60’ı aşkın olağanüstü film yönetmiştir. 1923 yılında başlayan yönetmenlik macerası 1976 yılında çektiği son filmi Family Plot’a kadar uzanır. Mirasını bırakmak için kaybolan oğlunu bulmak isteyen yaşlı bir kadın, genç bir taksi şoförü ve medyum sevgilisi Blanche’ı kiralar, ancak olaylar hiç beklenmeyen şekilde garipleşir. Filmin medyum kahraman Blanche,  son planda değerli bir elmasın yerini telepatik güçleri ile bulur ve kameraya bakarak göz kırpar. Family Plot ile Hitchcock ilk kez doğaüstü motiflere başvurmuştur, kim bilir belki de bu şekilde bize veda etmiştir.

Yağmur Karagöz
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine yüksek lisans yaptı. filmhafizasi.com sitesinde sinema üzerine yazıyor ve bianet.org'da editör olarak çalışıyor.

2 Comments

  1. Yahu şu metinleri alt alta düzenleseniz ne olur tıklama işkencesi bir yana gerçekten önyargı ile başlıyorum okumaya.

    1. Tıkla, reklamı kapa, sayfa bi gitsin, gelir mi diye kork..parmaklar kalın, 3 yerine 4e bas, geri al, reklam yine çıksın, çarpıya basacagina reklama bas, geri dön, reklam çıksın, sakin kal, okudugunu anla… Bitti…!!!

Yorum yaz