ListelerSinema Yazıları

Unutulmaz Yönetmenlerin Veda Filmleri

Unutulmaz Yönetmenlerin Veda Filmleri

Stanley Kubrick – Eyes Wide Shut (1999) 

Baş rolünde Tom Curise ve Nicole Kidman’ın yer aldığı Stanley Kubrick’in  son filmi Eyes Wide Shut (1999) aşka, cinselliğe, nefrete, doğruyla yalana, gerçekle ihanete dair söylenecek çok sözü söyleyen bir film. Dr. Harford’un, karısıyla yaptığı bir tartışma sonrası çıktığı iki günlük gezinti sırasında keşfettikleri ve filme dâhil olup bir anda kaybolan karakterler, Dr. Harford’a olduğu kadar bize de gerçekliği sorgulatır.

1987 yılında çektiği Full Metall Jacket’ten sonra on yıl sinemaya ara veren Kubrick, çekimleri  iki yıl süren Eyes Wide Shut ile sessizliğini bozar ancak filmin yayınlanmasında birkaç ay sonra hayatını kaybeder.

Yağmur Karagöz
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine yüksek lisans yaptı. filmhafizasi.com sitesinde sinema üzerine yazıyor ve bianet.org'da editör olarak çalışıyor.

2 Comments

  1. Yahu şu metinleri alt alta düzenleseniz ne olur tıklama işkencesi bir yana gerçekten önyargı ile başlıyorum okumaya.

    1. Tıkla, reklamı kapa, sayfa bi gitsin, gelir mi diye kork..parmaklar kalın, 3 yerine 4e bas, geri al, reklam yine çıksın, çarpıya basacagina reklama bas, geri dön, reklam çıksın, sakin kal, okudugunu anla… Bitti…!!!

Yorum yaz