Haberler

“Kundura Sinema” Seyircisiyle Buluşmaya Hazırlanıyor

‘Kundura Sinema’ Seyircisiyle Buluşmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz yaz “Restore Film Günleri” kapsamında sinema etkinliklerinin düzenlendiği Beykoz Kundura’da, şimdi ise “Kundura Sinema” ile sinemaseverlere farklı bir deneyim yaşatılacak.

Geçmişi 1800’lere dayanan ve uzun yıllardır Yıldırım Holding bünyesinde film ve dizi platosu olarak kullanılan bir kültür mirası olan Beykoz Kundura, Kazan Dairesi’nin restorasyonu ile bir kültür sanat alanına dönüşüyor.

17 Kasım Cumartesi açılışı yapılacak Kundura Sinema’nın ön gösterimi ise, 3 Kasım’da Amerikalı yönetmen Jules Dassin’in 1948 yapımı ‘’New York Esrarı’ filmiyle gerçekleştirilecek.

Beykoz Kundura’nın Kültür-Sanat Direktörü Buse Yıldırım konuyla ilgili olarak şu sözleri dile getirdi: “Eski kundura fabrikası zaman içinde bir hikaye ve film fabrikasına dönüştü. Bu tarihi alan çağımızın en önemli üretim kolu olan yaratıcı endüstrinin önemli bir merkezi haline geldi. Kundura Sinema’da film seçkisini oluştururken tür ya da ülke sineması gibi kategoriler gözetmeksizin, izleyiciye diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunmayı hedefledik. Kundura Sinema aslında sinemasal hikaye anlatıcılığındaki daimi değişimi ve estetiği gösterme amacı taşıyor. Sinemaya paralel olarak çalışmalarına devam ettiğimiz Kundura Hafıza, bu mekanın tarihi ve kültürel mirasını sonraki kuşaklara taşımamız ve doğru bir kimlik inşa etmemiz açısından bizim için çok önemli.” 

Kundura Sinema’nın 2018 Kasım-Aralık programında ise; Billy Wilder’in yönettiği Apartman; Jacques Tati’nin yönettiği Oyun Vakti ve Trafik; Jules Dassin’in yönettiği Gece ve Şehir ile New York Esrarı ve Walter Ruttmann’ın yönettiği Berlin: Büyük Bir Şehrin Senfonisi gibi yapımlar yer alıyor. Gösterimi yapılacak filmlerin yanı sıra; pek çok tematik program, küratöryel içerik ve yan etkinlikler de Kundura Sinema’nın planları arasında.

Gösterim Programı

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz