Haberler

Nuri Bilge Ceylan ve Deniz Gamze Ergüven’e Oscar Akademisi’nden Davetiye

2014 yılında Kış Uykusu filmi ile Altın Palmiye kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve 2015 yılında Mustang filmi ile Oscar’a aday gösterilen yönetmen Deniz Gamze Ergüven Oscar Akademi Ödül Kurulu’ndan üyelik davetiyesi aldı.

oscars

Geçtiğimiz yıl Oscar Akademi Ödülleri, film seçimleri yapılırken ırk ve cinsiyet ayrımı yapıldığına dair bir eleştiriye tabi tutulmuştu. Bu eleştirilere kulaklarını tıkamayan kurul, yeni bir karara vardı. Oscar Akademi Ödülleri‘nde en iyi filmleri oylayacak üyelerini seçerken artık kadın ve azınlık üyelere odaklanılacağını açıkladı.

Bu eleştiriler doğrultusunda Akademi’ye 683 yeni üye daha dahil edildi. Toplamda %46’sı kadın; %41’i de farklı etnik kimliklerden oluşan kurulda, 24-91 yaş arasında yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni ve müzisyenler yer alıyor.

denzi and nuri

2014 yılında Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filminin yönetmeni olan Nuri Bilge Ceylan ve 2015 yılında 88. Oscar Akademi Ödülleri‘nde En İyi Yabancı Film dalında aday gösterilen Mustang filminin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven yeni üyeler arasında yer almak üzere Akademi’den davetiye aldılar.

Görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki de 7789 üye sayısına ulaşan kurulun üyeleri arasında.

 

 

Melike Kavcıoğlu
Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Yorum yaz